Bolest hlavy i zvracení. Jak magnesium pomáhá při migrénách

Bolest hlavy i zvracení. Jak magnesium pomáhá při migrénách

Kdo migrénu nezná, tomu tiše závidíme. Několikadenní bolest hlavy, kterou často doprovází citlivost na světlo, zvuk, čich nebo dotek, není nic příjemného. Navíc se často nejedná jen o nezvladatelnou a silnou bolest hlavy, ale může ji doprovázet zvracení, brnění či potíže s mluvením. I proto nás často vyřadí z provozu klidně na několik dní.

Jak migréna vzniká vědci netuší, přiklánějí se ale k hypotéze, že je důsledkem „abnormání“ mozkové aktivity, která ovlivňuje nervovou signalizaci a chemické látky a cévy v mozku. Pak mohou zafungovat takzvané spouštěče migrény. Do této kategorie patří například extrémní počasí, dehydratace, změny tlaku, hormonální výkyvy, nadměrný stres, hlasité zvuky, intenzivní fyzická aktivita, změny spánkového režimu, užívání některých léků, kouření, alkohol nebo i dlouhý let.

Migrenózní záchvaty jsou složité mozkové příhody, které se opakovaně rozvíjejí v průběhu hodin až dnů. Nejčastějším typem migrény je migréna bez aury (75 % případů).

Jak by mohlo pomoci magnesium?

Mezi příznaky nízké hladiny magnesia patří v organismu únava, nechutenství, nevolnost, ale právě i boslesti hlavy a migréna. Z toho důvodu se užívání magnesia používá jako prevence migrény.

Magnesium (hořčík) patří mezi základní minerály, které naše tělo potřebuje ke správnému fungování. V těle má nezastupitelnou funkci a ovlivňuje například zdraví a pevnost kostí, stabiluzuje krevní tlak, pomáhá udržovat zdravý srdeční rytmus a funkci nervů. A presně kvůli tomu bychom si měli hlídat, kolik magnesia naše tělo má. Hořčík je rovněž nezbytný pro produkci energie, oxidativní fosforylaci a glykolýzu. Přispívá ke strukturálnímu vývoji kostí a je nezbytný pro syntézu DNA, RNA a antioxidantu glutathionu. Magnesium se také podílí na aktivním transportu vápenatých a draselných iontů přes buněčné membrány, což je proces důležitý pro vedení nervových impulzů, svalovou kontrakci a normální srdeční rytmus, jak uvadí studie.

Co jíst?

Vysoký obsah magnesia najdeme třeba v listové zelěnině (špenát a mangold), ale jeho bohatým zrojem jsou také dýňová semínka, makrela či treska, nízkotučný jogurt nebo kefír, černé fazole a čočka, avokádo, fíky, banány a hořká čokoláda. Ale i tak studie uvádí, že ho v organismu nemá dostatek až 30% populace.

Bolest hlavy i zvracení. Jak magnesium pomáhá při migrénách

Druhy magnesia

Aby to nebylo tak jednoduché, existuje hned několik druhů magnesia. Tělo magnesium nevstřebává snadno, musí se vázat s jinou látkou. I z tohoto důvodu doplňky stravy obsahují kromě magnesia i jiné látky – nejčastěji vitamin B6. Mezi nejběžnější typy magnesia používané v doplňcích stravy patří například oxid hořečnatý, který může obsahovat vysoké množství hořčíku a často se používá ke zmírnění migrény, avšak je málo vstřebatelný a rozhodně sám o sobě nestačí. Nejlépe vstřebatelné jsou pro tělo organické formy magnesia jako magnesium citrát, magnesium malát a magnesium bisglycinát, u něhož je vstřebalenost nejvyšší.

Autoři studie z roku 2021 tvrdí, že je magnesium na migrénu stejně účiné jako valproát sodný.

Účinnost magnesia jako prevence před migrénami potvrzují autoři další studie. Ti se zabývali tím, jak denní příjem magnesia ovlivňuje migrénu, která se u žen objevuje v souvislosti s menstruačním cyklem. I to je jeden z důvodů, proč se lidem, kteří migrénami trpí doporučuje 400 až 500 miligramů magnesia denně.

Pokud migrénami trpíte, stojí za zvážení, jestli by dostatečný denní příjem magnesia nemohl jejich průběh zmírnit. Narozdíl od léků na migrénu totiž nemá vedlejší účinky.

Rozhodně se ale vyplatí věnovat čas výběru magnesia, které si pořídíte, abyste pokryli co největší procento denního příjmu, zároveň dbejte na to, aby tabletka magnesia obsahovala také vitamin D3 a B6. Obzvláště vitamin B6 je klíčový pro správné vstřebávání magnesia do organismu. Nám se osvědčilo Magnesium 2147 mg od značky Cannor, který je jedinečné svým složením. 3 tablety denně vám zajistí 88 % magnésia, které tělo nezbytně potřebuje pro správné fungování, protože kombinuje 3 organické formy hořčíku s nejvyšší vstřebatelností.

Foto: Unsplash.com