Čajovník čínský (kamélie čínská) má pro tělo v podstatě jen samé benefity. Posiluje imunitu, může zmírnit stres a úzkost, je dobrý pro srdce a své výhody má i pro naši pokožku.
Čaj je vedle vody nejlevnějším nápojem, který lidé konzumují. Pití čaje je od pradávna považováno za zdraví prospěšný zvyk. Čajovník čínský se pěstuje již tisíce let a jeho listy se používají k léčebným účelům, jeho konzumace je v tradičních medicínách vnímaná jako prevence mnoha onemocnění.
Různé studie naznačují, že polyfenolické sloučeniny přítomné v zeleném a černém čaji jsou spojeny s příznivými účinky v prevenci kardiovaskulárních onemocnění, zejména aterosklerózy či ischemické choroby srdeční. Kromě toho jsou popsány účinky proti stárnutí, antidiabetické účinky a mnoho a mnoho dalších.
Extrakt z listů kamélie čínské je bohatý na stejné bioaktivní látky, které jsou zodpovědné za vůni, chuť, trpkost a léčivou sílu čaje. Jsou to například katechiny, které se řadí mezi flavonoidy, kofein, L-theanin, vitaminy skupiny B, lipidy, jako je kyselina linolová a alfa-linolenová, a stopové minerály, včetně hořčíku, vápníku, železa, zinku a selenu.
Katechiny jsou jednou z hlavních účinných látek obsažených v kamélii čínské. Řadí se mezi flavonoidy, které jsou jedním z nejběžnějších typů polyfenolů – velké skupiny sloučenin se silnými antioxidačními vlastnostmi. Antioxidanty neutralizují škodlivé molekuly zvané volné radikály. Pomáhají předcházet nemocem a bojovat proti těm, které mohou vzniknout, když se v těle nahromadí volné radikály, které způsobují stav zvaný oxidační stres.
Extrakt z kamélie čínské obsahuje čtyři různé typy katechinů: epigalokatechin galát (EGCG), epigalokatechin (EGC), epikatechin galát (ECG) a epikatechin (EC). EGCG je z nich nejúčinnější a nejhojněji zastoupený.
Ať je to jak chce, nejvíce pozornosti ale společnost a vědci věnují kofeinu. Šálek zeleného čaje obvykle obsahuje přibližně 6 % kofeinu. Pravidelný příjem kofeinu podle některých studií (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7353167/ a https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19996359/) může pomoci předcházet vzniku diabetu 2. typu, metabolického syndromu, srdečním onemocnění, demenci a Alzheimerově chorobě.
Jako stimulant může kofein také zvyšovat bdělost, snižovat únavu a zlepšovat výkon při cvičení a duševní funkce.
L-theanin je aminokyselina, kterou kamélie čínská obsahuje a je nejhojněji zastoupená, tvoří asi polovinu jeho obsahu aminokyselin kamélie čínské a přispívá k jeho charakteristické chuti a vůni. L-theanin má protizánětlivé a antioxidační účinky a je spojován se zlepšením funkce imunitního systému.
Kamélie čínská a účinky na imunitní systém
L-theanin a EGCG jsou klíčové látky, pokud jde o posílení imunitního systému. Studie ukazují, že L-theanin může potenciálně zvýšit produkci T-buněk (T-lymfocitů). T-lymfocyty jsou typem bílých krvinek, které bojují proti nemocem. Proto mohou hrát důležitou roli v boji proti infekcím a alergickým onemocněním.
Výzkumy navíc naznačují, že EGCG může obnovit imunologickou rovnováhu organismu u mnoha autoimunitních onemocnění tím, že snižuje produkci mnoha zánětlivých markerů. Může také zlepšovat odolnost organismu vůči infekcím a působit jako antivirový prostředek tím, že potlačuje raná stadia infekce a blokuje životní cyklus viru v infikovaných buňkách.
Aminokyselina L-theanin ale také “dokáže bojovat” se stresem a proti úzkosti. Výzkumy ukazují, že L-theanin podporuje relaxaci a snižuje úzkost tím, že zvyšuje hladinu dopaminu a serotoninu. Tyto dva hormony produkují mozkové buňky a mimo jiné regulují pocity štěstí.
Zdraví a krása pokožky díky kamélii čínské
Extrakt (olej) z listů kamélie čínské se v kosmetickém průmyslu používá již dlouho díky svým pozitivním účinkům na zdraví pokožky. Díky antioxidačnímu potenciálu EGCG může chránit pokožku před poškozením ultrafialovým zářením (UVR), které způsobuje spálení a může vést k předčasnému stárnutí pokožky a nemelanomové rakovině kůže (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6930595/ a https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4548173/).
Výzkum navíc ukazuje, že lokální aplikace extraktu a jeho užívání snižuje tvorbu „šupin“ a zvyšuje prokrvení pokožky, její pružnost, hydrataci a hustotu. Využívá se ale také k hojení ran a může snížit nadměrnou produkci kožního mazu.
I proto se olej z kamélie čínské používá především v sérech. Nám se osvědčilo anti-age sérum od značky Cannor, které kromě bioaktivních látek (DermCom, SnowAlgae, HyActive či Gatuline) obsahuje také hydroláty či extrakt z lékořice.